Ivan Arsenijević – NEUHVATLJIVI KEŠ –
Radnja počinje jednog jutra na periferiji Beograda, gde Miki, posrednik u primopredaji novca od kriminalom zarađenih poslova, čeka sumu od 250 hiljada evra koju jedino treba da odnese svom gazdi, surovom kriminalcu koji za neposlušnost svoje ljude ostavlja na milost i nemilost crnom mačku Belom. Međutim, naizgled jednostavan zadatak polazi po zlu onoga trenutka kada mu se probuše gume na automobilu i on mora da se pomeša sa običnim svetom ne bi li što brže obavio svoj posao. U tim avanturama pratiće ga neobjašnjiva kob koja će započeti gubitkom novca upakovanog u mali dečji roze ranac. Da nevolja bude veća, kob će pratiti i svakog ko novac bude pronašao i poput peska osetio kako mu klizi kroz prste, sve do kraja svog puta – možda jedino izvesnog, ma koliko bio neočekivan.
Za svakoga ko voli dinamičnu radnju od prve do poslednje stranice, ovo delo biće prava poslastica, noseći ga ka žanru avanturističkog ne samo zbog niza uzbudljivih događaja i prepreka koje glavnog lika sprečavaju da postigne svoj cilj u samo jednom jedinom danu, već i zbog same kompozicije romana koja se poput karika u lancu kače jedna na drugu, nadovezujući male priče sa sopstvenim fabulama i likovima, gde je završetak prethodne ujedno i početak sledeće. Na taj način roze ranac sa novcem postaje centralna potka oko koje se radnja razvija i prepliće, stalno odlažući završetak i čineći da uzbuđenje ne jenjava, niti da se čitalac opusti u neizvesnosti.
Ovakva kompozicija je zahvalna i za pokretanje različitih tema, što je najbolji prag za gradnju društvenog romana. U njemu se posebno ističe frenetična potraga za velikom količinom novca, sugerišući kako problem ugroženosti glavnog lika, tako i siromaštvo društva koje je opijeno idejom da mu je ostvarenje snova i rešenje svih životnih problema nadohvat ruke. Prateći put roze ranca mi ćemo proći kroz maltene sve sfere društvene zbilje i problema koji je prate – od kriminalnog miljea, preko bede romske populacije, porodičnog nasilja, hladnog i surovog kapitalističkog sistema u vidu banaka kao profitera ljudskih života, sve do tipičnih predstavnika svojih zanimanja (šalterskih službenica, medicinskih sestara, sveštenika, poštara, praznoglavih sponzoruša, radnika parking-servisa…) suočavajući se sa svetom u kome i sami živimo. Izuzetna galerija likova je zato jedna od najjačih aduta samog pisca, koji nimalo ne daje prednost glavnom liku Mikiju, naprotiv. Gradeći ih, on zapravo stvara tipove karaktera koji su kroz pojedinačne ljudske sudbine zapravo slika i prilika društva i vremena u kome živimo…
Recenzije
Još nema komentara.